

MC74HC14ADTR2G
Manufacturer:
On Semiconductor
Mfr.Part #:
MC74HC14ADTR2G
Description:
Logic Gates, Inverters TSSOP-14 SMD/SMT Buffer, Inverter, Schmitt Trigger 74HC Low Level Output Current:5.2 mA High Level Output Current:-5.2 mA Logic Level - Low:0.3 V to 1.2 V Logic Level - High:1.5 V to 4.2 V
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 14 |
| Packaging | Reel |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Elements | 6 |
| Output Current | 5.2 mA |
| Number of Circuits | 6 |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Channels | 6 |
| Turn-On Delay Time | 110 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Propagation Delay | 13 ns |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter, Schmitt Trigger |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 4 |
| Number of Gates | 6 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Logic Family | 74HC |
| Logic Level - Low | 0.3 V to 1.2 V |
| Logic Level - High | 1.5 V to 4.2 V |
Stock: 1458
Distributors
pcbx
Unit Price$0.24086
Ext.Price$0.24086
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.24086 | $0.24086 |
| 10 | $0.21191 | $2.11910 |
| 50 | $0.18643 | $9.32150 |
| 100 | $0.15894 | $15.89400 |
| 500 | $0.13551 | $67.75500 |
| 1000 | $0.12857 | $128.57000 |
| 3000 | $0.12199 | $365.97000 |
| 5000 | $0.11574 | $578.70000 |
